Pacjenci Ziko Apteka przy ulicy Tynieckiej 161 w Krakowie od kilku miesięcy mogą korzystać z rozwiązania, jakim jest apteka Drive Thru. Apteka Drive Thru jest częścią apteki stacjonarnej, do której Pacjent może wejść i zrealizować receptę również w formie tradycyjnej. Koncept Drive Thru umożliwia kierowcom podjechanie swoim pojazdem do wyznaczonego okienka i skorzystanie z usług apteki, bez wychodzenia z samochodu.
Aby zaspokoić potrzeby tych, którzy z różnych powodów nie mogą osobiście odwiedzić naszej apteki, powstała alternatywa w postaci obsługi przez okienko Drive Thru.
Koncept apteki Drive Thru zapewnia dostępność usług farmaceutycznych dostosowany do indywidualnych potrzeb Pacjentów bez konieczności opuszczania swojego pojazdu. Dla osób starszych, niepełnosprawnych lub mających trudności z poruszaniem się, korzystanie z apteki Drive Thru eliminuje konieczność dojścia i wejścia do apteki. Rodzicom małych dzieci po wizycie u lekarza umożliwia ono uzyskanie niezbędnych leków, bez konieczności opuszczania auta. Apteka Drive Thru to także rozwiązanie dla osób, które nie chcą opuszczać swojego samochodu w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.
Jak można skorzystać z rozwiązania Drive Thru?
Wystarczy przyjechać na ulicę Tyniecką 161 w Krakowie i kierować się zgodnie z oznakowaniem prowadzącym do Drive Thru. Po dotarciu na miejsce, Pacjent w samochodzie podjeżdża do wyznaczonego okienka, gdzie farmaceuta przyjmuje receptę do realizacji, wydaje leki i udziela niezbędnych porad. Kolejnym krokiem jest uregulowanie płatności za pomocą dowolnej formy płatności, po czym można odjechać.
Branża medyczna okazuje się mocno zróżnicowana pod względem zapotrzebowania na pracowników, wymagań i perspektyw oferowanych zarówno na początkowych, jak i późniejszych etapach kariery.
Największe szanse na pracę ma w Polsce pielęgniarka. Nie powoduje to jednak masowego garnięcia się do tego zawodu, mimo iż perspektywy zatrudnienia nie spadną na pewno przez przynajmniej kilka lat. W sektorze szykują się ustawowe podwyżki – nawet do kwoty 5250 zł brutto, ale dotyczyć będą one jedynie pielęgniarek z dyplomem magistra w pielęgniarstwie lub położnictwie oraz specjalizacją ( to dopiero od 2021 roku).
O ile w aptekach nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na pracowników i nic nie wskazuje na to, by mogło się to zmienić, o tyle farmaceutów szukają koncerny farmaceutyczne. Nie zawsze jest to praca badawcza. Często farmaceuci obejmują stanowiska specjalisty w dziale rozwoju czy innowacji, product managera. Coraz częściej, oczekuje się od nich wykształcenia na poziomie doktoratu. Osoba posiadająca taki poziom wykształcenia może też zarobić znacznie więcej, nawet powyżej 10 000 zł.
Kierunki, które jeszcze kilka lat temu kończyły się bezrobociem, dziś dają perspektywy. Osób, które ukończyły kierunki związane z biologią, chemią, biotechnologią, mikrobiologią, genetyką, biologią molekularną, poszukują wielkie zagraniczne koncerny i mniejsze rodzime startupy.
Ofert pracy przybywa, bo biotechnologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Nie zawsze jednak są to oferty skoncentrowane na pracy laboratoryjnej bądź technicznej – znacznie częściej firmy poszukują sprzedawców B2B (np. oferujących analizy molekularne dedykowane rolnictwu, branży kosmetycznej czy weterynaryjnej), osób odpowiedzialnych za obsługę klienta czy prowadzenie projektów. Na takich stanowiskach niezbędna jest nie tylko wiedza merytoryczna, ale również umiejętności budowania kontaktu i utrzymywania relacji z klientami. I oczywiście chęć do tego, by zamiast pracą przy szalkach zająć się sprzedażą.