Problematyczne dolegliwości: zaparcia
21 marca, 2018Zaparcia czy też bardzo powolna przemiana materii to dolegliwości, które dotyczą wielu ludzi niemalże w każdym wieku. Pojawiają się u niemowlaków, u osób starszych, a także tych w kwiecie wieku. Mimo że każdy może na nie zapaść i to w bardzo różnych okolicznościach badania wykazują, że najczęściej to właśnie kobiety padają ich ofiarami: zaparcia pojawiają się zwykle u kobiet przez spodziewaną miesiączką, w ciąży czy też w okresie menopauzy. To problem, który w większości przypadków nie jest specjalnie groźny (bardzo rzadko zaparcia doprowadzają do jakichś bardzo poważnych konsekwencji), ale jest bardzo uciążliwy: powoduje spory dyskomfort, uczucie ciężkości, a także bardziej praktyczne problemy: wzdęty brzuch często uniemożliwia zapięcie spodni czy też powoduje, że odzież odkształca się nie tam, gdzie powinna. Pomijając problemy wynikające z różnego rodzaju chorób jelit czy też układu pokarmowego w większości przypadków zaparcia można skutecznie leczyć.
Zmiany, zmiany, zmiany
Zastój treści pokarmowej w jelitach może być powodowany przez wiele różnych czynników. Najczęściej jego przyczyną jest zła dieta: bogata w produkty wysoko przetworzone, a uboga w błonnik, pełnoziarniste pieczywo i mąki czy też warzywa i owoce. Żeby więc jak najskuteczniej zapobiegać zaparciom trzeba dość znacząco zmienić swoją dietę.
Więcej ruchu
Na likwidację tego rodzaju problemów trawiennych doskonały wpływ ma także zwiększona aktywność fizyczna: pobudza ona perystaltykę jelit oraz pozwala na jeszcze bardziej efektywną walkę z problemem zaparć.
A co jeśli NAPRAWDĘ nic nie pomaga, co gdy ma się zespół jelita leniwego? Wrrr…
ja to mam problem w drugą stronę ;D